Princip infratopení

Sálavé infratopení

Podstatou infratopení je sálavá složka topného média. Z převážné většiny dochází u tohoto systému k předání tepla sáláním, které volně prochází vzduchem a teprve ve chvíli dopadu na pevné předměty (stěna, strop, podlaha, nábytek, člověk…) dochází k přeměně na teplo.

Následně dochází k zahřátí těchto předmětů, které dosáhnou vyšší teploty než vzduch a teprve následně je od těchto předmětů vzduch ohříván (obrázek 1). Při dopadu na prosklené plochy je infračervené záření z převážné většiny odraženo zpět do místnosti, nedochází tedy k únikům tepla skrze okna. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem dosahuje maximálně 2 stupně, takže tepelná pohoda je dosažena při nižší průměrné teplotě než u systému konvekčního vytápění a dochází k výrazné úspoře energie.

Sálavé infratopení

obrázek 1

Klasické konvekčního vytápění

Výše popsané se tedy zásadně liší od klasického konvekčního , které je založeno na zcela odlišném principu. Nezáleží zde na typu topného tělesa (plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, elektrokotel,..), konečným topným médiem je vždy vzduch. Ten je topným tělesem ohřívám a dochází k cirkulaci vzduchu v místnosti, kdy zahřátý vzduch letí směrem nahoru a ochlazený se vrací směrem dolů (obrázek 2).

Dochází tak k velkým rozdílům teplot uvnitř místnosti K dosažení tepelné pohody je tudíž zapotřebí vyšší průměrná teplota než u infratopení. Projeví se zde efekt studených nohou. Teplota u podlahy je nejnižší, a tak pro dosažení příjemného pocitu tepla, je potřeba topit místnost na mnohem vyšší teplotu a logicky tak dochází k navýšení nákladů na vytápění.

Sálavé infratopení

obrázek 2

Kontaktní informace

HODR Servis s.r.o.

IČ: 02875489 / DIČ: CZ8602150986

Sídlo: Staré Hradiště 533 52,
Ohrazenická 403 (mapa)

Fakturační adresa:

Staré Hradiště 533 52,
Ohrazenická 403

Mobil: +420 777 058 611

Email: info@hodrservis.cz


Máte dotaz? Chcete ušetřit? Napište nám...

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: